.
.
Арымбекова Нарзангүл Аманқызы Есімдіктен өткенді қайталау
Сабақ жоспары | Предметы | Қазақ тілінен ашық сабақтар Загрузок: 282 | Просмотров: 1908 | Размер: 7.4 Kb | Автор: Тәрбиеқазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
Пәні: Қазақ тілі
6 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Есімдіктен өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
а) Есімдік туралы алған теориялық білімдерін практикада қолдану, ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекіту:
ә) ойлау қабілеттерін, қиялдарын дамыту, ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру;
б) сауатты жазуға, ұқыптылыққа баулу, топпен жұмыс жүргізіп, бір- бірін тыңдай білуге үйрету, сөйлеу мәдениеттерін қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, деңгейлік тапсырмалар, шығармашылық жұмыстар
Көрнекілік: интерактивті тақта, слайд, тест жұмысы, кесте
Сабақтың барысы 1. Ұйымдастыру
2. Өткен тақырыпты еске түсіру
« Біліміңді байқап көр»
1.Есімдік туралы осыған дейін не білдік?
1 . Есімдік дегеніміз не?
2. Мағынасына қарай түрлері
2. Жұмбақ сұрақтар» Бұл қай есімдіктер?»
1. Етікші аспабының бірімен ұқсас келетін есімдіктің қай түрі?
2. Басқаның бәрін өзі сұрайды, өзінен ешкім сұрамайды?
3. Жақтас жалғауға жіктеле қояды, жақтас емесіне жоламай қояды?
4. Көпшіл және көңілшек,
Ештемені бөліп жармайды,
Көптік ұғым беріп,
Көпшілікті қармайды
3. Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей
1.114- жаттығу. Мәтіннен есімдіктерді табу
2. Көп нүктенің орнына тиісті есімдіктерді қойып жаз
..... айтып тұрған қасиеттер .... баладан табылмасына ... кепіл?..... ертіп жүрген бала қазақтың белгілі ақыны болған Нұржан Наушабаев екен. .....- Күршім өзені. .........- Ұлыстың ұлы күніне арналып құрылған киіз үйлер. ...елің- алтын бесік.
Есімдіктер: осы, сіз, бұлар, өз, мына, мынау, кім
3. Қарамен берілген есімдіктер қай жалғауда тұр? Ол сөздер сөйлемнің қай мүшесінің қызметін атқарып тұр?
1. Ол бәрінен де кіші, одан барлықтары үлкен.
2. Мен ешкімнің малын түгендеп жүргенім жоқ.
3. Әнеугі келген бала- осы.
ІІ деңгей
1. Әркім, әрбір, әлдеқайдан деген сөздерге сөйлем құра.
2. Құрамында есімдіктері бар мақал- мәтел және ақын- жазушылардың шығармаларынан үзінді келтір.
ІІІ деңгей
Маған, онымен, одан, оны, мен, сіз есімдіктерін қатыстыра отырып, « Менің сүйікті ұстазым » деген тақырыпқа шағын шығарма жаз.
3. Семантикалық карта
р/с Мысалдар
жіктеу
сілтеу сұрау өздік белгісіздік болымсыздық жалпылау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15 барлық
кейбіреу
олар
мыналар
өздері
ешқашан
біздің
қайда
әлдеқашан
біреуге
дәнеңе
әне
қалай
тегіс
әрқашан
4. Тест тапсырмалары беру
1. Жіктеу есімдігін табыңыз:
А) Бұлар В) қайдан С) ешкім Д) олар Е) кейбіреу
2. Тәуелденген тұлғадағы сілтеу есімдігін табыңыз:
А) Кіміңіз? Несі?
В) Бұнысы, мынауымыз
С) Соның, анаған
Д) өздерің, өзіңіз
Е) Барлығынан, бәрінің
3. Болымсыздық есімдігін көрсетіңіз:
А) Бірнеше
В) Саған
С) Дәнеңе
4. Есімдік сөйлемде қандай жағдайда анықтауыш болады?
А) Зат есім орнына қолданылса
В) сын есім, сан есім орнына қолданылса
С) Мезгіл, мекен мағынасын білдірсе
Д) Сөйлем соңында келсе
Е) Үстеу сөздердің орнына қолданылса
5.Дұрыс септелген есімдікті табыңыз:
А) менге В) сенмен С) сода Д) бұдан Е) сеннің
6. Болымсыздық есімдігін тап
А) дәнеме
В) бірдеме
С) сода
Д) әлдекім
Е) біреу
5. Сабақты қорытындылау
6. Үйге тапсырма беру
Есімдікті қатыстыра отырып, « Өмір үшін күрес»тақырыбында әңгіме жазу
7. Бағалау
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.