.
.
9 сынып «Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы.»
Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 443 | Просмотров: 2356 | Размер: 80.0 Kb | Автор: araiМатематика пәнінің мұғалімІ: Берикбаева Сауле Кошкинбаевна
Сыныбы: 9 Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы:
«Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы.»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Арифметикалық прогрессияның анықтамасын және оның
қасиеттерін, n-мүшесінің формуласын меңгерту.
Дамытушылығы: Оқушылардың тізбек ұғымы туралы білімін кеңейту.
Шығармашылық топ құра отырып, оқушылардың білім деңгейінің артуына көңіл бөлу.
Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту және өз бетінше жұмыс жасауға дағдыландыру.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды ұжымдық жұмыс істеуге, бірлікке, ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа баулу және сөйлеу мәдениетіне көңіл бөлу. Білімдерін
бірлесе отырып шыңдауға үйрету.
Сабақтың технологиясы: Ақпараттандыру технологиясы
Сабақтың әдісі: Көрнекілік мәтіндік, сандық, проблемалық іздендіру. Топпен жұмыс, сұрақ – жауап, дидактикалық материалмен, тестпен және оқулықпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар, тест тапсырмалары, интербелсенді тақта.
Сабақтың типі: Жинақтау және жүйелеу сабағы.
Сабақтың құрылымы:
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру.
Өтілген материалды қайталау
Бекіту
Қорытындылау
Бағалау
Үй тапсырмасын беру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
а)оқушыларды түгендеу; ә) сабаққа дайындықтарын қадағалау;
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау
ІІІ. Мақсат қою кезеңі.
- Балалар, біз осы уақытқа дейін арифметикалық прогрессияны шешудің әр түрлі тәсілдерімен танысып келдік.Бүгінгі сабақта осы өткізілген тақырыптар бойынша жалпылау сабағын өткізгелі отырмыз.
Ал, балалар бәріміз партадан тақтаның алдына шығамыз да, бір сызық бойымен бойларыңа сәйкес қатарынан тұра қалыңдар. Енді «бір», «екі» деп санай бастаңдар.
Сабақты бастамас бұрын оқушылар топтың алтын ережесін жазу керек.
ІV. Білімді көтеру кезеңі. (Өтілген материалды қайталау. Теориялық бөлім)
Теориялық бөлімін «сұрақ-жауап» әдісімен тексеру: интербелсенді тақтада
көрсетілген сұрақтарға жауап беру.
Сан тізбегі дегеніміз не?
Сан тізбегінің берілу тәсілдері қандай?
Сан тізбегінің түрлері қандай?
Бірсарынды тізбек дегеніміз не?
Шектелген және шектелмеген тізбек дегеніміз не?
Арифметикалық прогрессия дегеніміз не?
Қосылғыш болып отырған санды қалай атаймыз?
Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласын білеміз бе?
Арифметикалық прогрессияның негізгі қасиеті қандай?
V. Бекіту бөлімі (Практикалық бөлім)
а) Дидактикалық материалмен жұмыс
1-топ 2-топ
№96 №97
№101 №103
№104 (1) №104 (2)
№106 (1) №106 (2)
№107 (1) №107 (2)
ә) Кестені толтыру. Интербелсінді тақтамен жұмыс
VI. Қорытындылау. Тест тапсырмаларымен жұмыс
IV. Тест тапсырмалары (қорытынды)
( Тест тапсырмалары әр топқа бірдей деңгейде, үш нұсқада беріледі.)
Тапсырмаларды орындап болған соң, оқушылар көршілерімен тапсырмаларын алмасып тексереді.
«Инсерт» әдісі
(Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикер арқылы білдіреді)
Нені білуім керек? Нені білдім? Нені білгім келеді?
VII. Бағалау
1- 2 тапсырма дұрыс болса «2»-лік баға
3-6 тапсырма дұрыс болса «3»-тік баға
7-10 тапсырма дұрыс болса «4»-тік баға
11-ден жоғары тапсырма дұрыс болса «5»-тік баға
Әр оқушы өзі берген дұрыс жауаптың санын бағалау парағына жазу.
Бағалау парағын негізге ала отыра оқушыларды бағалау.
VIII.Үй тапсырмасы.
1 топ
1. an=55-4n
Тізбектің 15-ке тең мүшесінің
нөмірін
табыңыз.
А.6 В.10 С.-5 Д.20
2. C45=-208 d=-7 C1=?
A.-100 В.516 С.-516 Д.100
3. a1=16 a8=37 d=?
А. 5 В. 3 С. 11 Д. 711
4. a4=4 d=-3 a8=?
А. 8 В.-8 С.-34 Д.34
5. a1+a6=26 a2+a3=18 a1=?
А.2 В.4 С.1,5 Д. 3
6. an=15-5n
Тізбектің 10- ға тең мүшесінің нөмірін табыңыз.
А.1 В.10 С.5 Д.20
7. с45=-208 d=-7 c2=?
A.-100 В.93 С.-516 Д.100
2 топ
1. a1=32 a8=74 d=?
А. 5 В. 3 С. 11 Д. 7
2. a4=8 d=-6 a8=?
А. 8 В.-8 С.-34 Д.34
3. a1+a6=13 a2+a3=9 a1=?
А.2 В.4 С.1,5 Д. 3
4. an=45-3n
Тізбектің 9-ға тең мүшесінің нөмірін табыңыз.
А.6 В.10 С.12 Д.25
5. с45=-208 d=-7 c3=?
A.-100 В.516 С.86 Д.100
6. a1=8 a8=18,5 d=?
А. 5 В. 3 С. 11 Д. 7
7. a4=2 d=-1,5 a8=?
А. 8 В.-8 С.-34 Д.34
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
1-топ
№175(1) №182(1) №187(2) №191(2) №192 №193(1) №197(1) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Оқушының аты-жөні
Тапсырмалар
2-топ
№175(2) №182(2) №187(3) №191(3) №193(2) №195 №197(2) Тест
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.