.
.
Арифметикалық және геометриялық прогрессия. Арифметикалық және геометриялық прогрессия.
Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 352 | Просмотров: 1857 | Размер: 74.5 Kb | Автор: araiБатыс Қазақстан облысы, Жаңақала ауданы, №3 орта жалпы білім беретін қазақ мектебінің математика пәнінің мұғалімі
Садихова Гүлайым Мырзақұлқызы
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессия.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамасын меңгеріп,олардың n ші мүшесін табуға есептеуге жаттықтыру. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін бағалу.
Тәрбиелік: Оқушылардың белсенділігін арттыру өз бетімен қортындылауға, топпен жұмыс істеуге,өз-ара көмек көрсетуге үйрету.
Дамытушылык:Оқушылардың логиқалық ойлау қабілеттерін, танымын, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтын түрі:Бекіту,қорытындылау сабағы.
Сабақтың әдісі: Ірілендірген блок.
Сабақтың көрнекілігі: Тірек плакаты, интерактивті белсенділік тақта.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастырыу бөлімі: Оқушылардың дайындығын, қатысын тексеру.
2. Сұрақ - жауап арқылы өткенді қайталап, жаңа білімді игеру.
3. Ғажайып үштік (ұяшык таңдау арқылы есептер шығару).
4. Тест алу.
5. Үй тапсырмасын беру.
6. Сабақты бекіту, қорытындылау.
7.Оқушылар білімің бағалау.
8.Үйге тапсырма беру.
Тірек плакаты
I.
§ 9. 1) 1; 2; 3; ............. n, …………….
2) 2; 4; 6; ………. 2n, ……………
3) 1; ½; 1/3; ………. 1/n, ………….
II.
§ 10
§ 12 Анықтама
d - айырма q - еселік
a1 – бірінші мүше b1 - бірінші мүше
a2 = a1+d b2 = b1 • q
a3 = a2+d = a1+2d b3 = b2 • q = b1 • q • q = b1 • q2
a4 = a3+d = a1+3d b4 = b3 • q = b1 • q2 • q = b1 • q3
Ауызша
а5 = ? а6 = ? а20 = ? b5 = ? b6 = ? b20 = ?
аn = a1+(n-1)d bn = b1 • qn-1
Ауызша
a1 = 2 d = 3 b1 = 2 q = 3
а2 = ? а3 = ? а4 = ? b2 = ? b3 = ? b4 = ?
III. Үлгі !
an = 2n + 1 bn = 2n-1
n = 1 a1 = 2 • 1 + 1 = 3 b1 = 21-1 = 20 = 1
n = 2 a2 = 2 • 2 + 1 = 5 b2 = 22-1 = 21 = 2
n = 3
n = 4
n = 5
3, 5, , , , , ? 1, 2, , , , , , ?
IV. ; ;
«Ғажайып үштік»
10 10 10
20 20 20
30 30 30
10 – 1 Мүшелері құлын, тай, құнан, дөнен, бесті болатын тізбектің бір сарынды
болатынын түсіндір.
10 – 2 37 саны a1 = 10, d = 2,7 болатын арифметикалық прогрессияның мүшесі бола
ма, болса n = ?
10 – 3 9 саны , , , геометриялық прогрессияның мүшесі бола ма? болса
n = ?
20 – 1 арифметикалық прогрессия
табу керек d, a1
20 – 2 геометриялық прогрессия
табу керек q, b1
20 – 3 Егер а + 3, 9, 2а+3 арифметикалық прогрессия құрайтын болса, а = ?
30 – 1 x, геометриялық прогрессия құрайтын болса, х = ?
30 – 2 Халықтың әл-ауқатын көтеру есебінен үлескер үкіметтен мемлекеттік
көмекақы жыл сайын алып отыр, ол бірінші жылы 6 мың теңге, екінші жылы
8 мың теңге алып отырса, үлескердің 5-ші жылы алатын мемлекеттік
көмекақысы қандай болар еді?
30 – 3 Дене қандай да бір биіктіктен еркін құлап келе жатып, бірінші секундта 4,9 м,
ал келесі әрбір секундтарда 9,8 м-ге артық қашықтықты жүріп өтеді. Егер
дененің түсу уақыты 10 с болса, құлау биіктігін анықтаңдар.
Толықтыру тесті
№1 Тест №2 Тест
1. a20 = a1 + ? 1. b15 = b1 • ?
2. a20 = a17 + ? 2. b15 = b5 • ?
3. a100 = ? + 68d 3. b15 = ? • q
4. a100 = a7 + ? 4. b7 : b5 = ?
5. a9 + 17d = ? 5. q2 = b9 : ?
Сәйкестендіру тесті.
№3 Тест
Тапсырма
1. b4 = b1 • ? a17
2. bn = ? • qn-1 q2
3. b7 : b5 = ? a5
4. b11 = b4 • ? b1
5. d = ? – a4 q7
6. a26 = ? + 9d q3
Үйге тапсырма: Есептер жинағы №
Сабақты қорытындылау: қызыл, көк, сары карточкалардың арифметикалық
ортасын тауып бағалау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.