.
.
«Келісілді» Алгоритм түрлері. ҚМЖ - сабақтар топтамасы
Сабақ жоспары | Планы | Қысқа мерзімді сабақ жоспары Загрузок: 755 | Просмотров: 6277 | Размер: 169.6 Kb | Автор:оқу - ісі меңгерушісі жөніндегі
орынбасары: Г.Тілеубаева
____________________
Информатика пәнінің мұғалімі
Абдразахова Қаракөз
Информатика пәні. 8 – сынып.( ІІ тоқсан)
ОРТА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАУ
2-Тарау. Алгоритмдеу және программалау(5 сағат)
№ Сабақ тақырыптары Оқып-үйренудің негізгі
мақсаттары Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Оқып-үйренудің нәтижесі Үйрену мақсатында-ғы бағаны қоса, бағалау Бәрін қоса есептегенде (дарынды балалар) Негізгі дерек көздер
1 Тармақталу операторлары Алгоритмдік тілде тармақталу операторымен танысу.
Алгоритм құруда тармақталу операторлары-мен жұмыс жасауды үйренеді. Ішкі және сыртқы шеңберлер, Жигсо әдісі,
Кір жаятын жіп
Ойлан-жұптас-бөліс, АТК
Топтық, жеке жұмыс Тармақталу команда-сын пайдаланып алгоритм құруды үйренеді. Өзін-өзі бағалау
«Оқушы күнделігі»
«Басбармақ» Деңг. Тапс. Компьютер-мен жұмыс Оқулық интернет жүйесі,
электрон оқулық,
интеракт. тақта Информатика – 9
2 Циклдік алгоритмдер. «Үшін» циклі Циклдік алгоритмнің жазылу үлгісімен таныс болады.
Қайталану команда-сының түрлерін алгоритм құруды біледі. Көзбен көретін айғақтармен жұмыс, Ойлан –жұптас-бөліс,
Уақыт шеңбері
Ойлан-жұптас-бөліс, Топтық, жеке жұмыс Қайталану команда-сының жазылу үлгілерін жатқа білетін болады.
Алгоритмдік тілде есеп шығару барысын-да циклдік алгоритмді пайдалана алады. Критерийлер
бойынша
өзін- өзі бағалау Деңгейлік тапсырма Оқулық . Информатика – 9 сынып. интернет жүйесі, электронды оқулық, интерактивті тақта
3 «Әзір» циклі «Әзір» циклдік алгоритмнің жазылу үлгісімен таныс болады.
Қайталану командасы-ның «әзір» түрі бойынша алгоритм құруды біледі. «БББ» әдісі
«Стикерлер» әдісі, топтық жұмыс, жеке жұмыс Қайталану «Әзір» командасының жазылу үлгілерін жатқа білетін болады.
Алгоритмдік тілде есеп шығару барысында «Әзір» циклдік алгоритмін пайдалана алады. Өзін-өзі бағалау, Критерий арқылы бағалау Деңгейлік тапсырма Интерактивті тақта, (плакат) Б.Қ.Сапарғалиев
Информатика – 9сын.
Б.Бөрібаев«Инф-9сын»
4 «Дейін» циклі «Дейін» циклдік алгоритмнің жазылу үлгісімен таныс болады.
Қайталану командасы-ның «әзір» түрі бойынша алгоритм құруды біледі «Тыңдайтын үшбұрыштар»
Топтас -бөліс
Ашық журнал Қайталану «Әзір» командасының жазылу үлгілерін жатқа білетін болады.
Алгоритмдік тілде есеп шығару барысында «дейін» циклдік алгоритмін пайдалана алады. Критерийлер бойынша формативті бағалау, бірін-бірі бағалауы, рефлексия Арнайы әзірленген бейнежазба бойынша алгоритмдік тілге тапсырма беру Қайталауға тапсырмалар құрастыру. Б.Қ.Сапарғалиев
Информатика – 9сын.
Б.Бөрібаев«Инф-9сын»
Интернеттен алынған материалдар,
Б. Камардинов
«Информатика негізд»
5 Практикалық жұмыс.
Тест тапсырмалары. Тест тапсыцрмаларын орындау арқылы және бақылау сұрақтарына жауап беру арқылы «Алгоритм» тарауын толық меңгереді. Ұжымдық іс-әрекет, жеке жұмыс, диалог, сынақ әдіс. Тест тапсырмасын орындай алады.
Бақылау жұмысындағы есептерді шығара алады.
«Алгоритм» тарауын толық меңгереді. Жеке жұмыстары бойынша бағалау және тарау бойынша жиынтық бағалау, рефлексия «Алгоритм және оның мүмкіндік-тері» тақырыбына реферат жазу және қайталауға сәйкестендіру тапсырмаларын әзірлеу. Б.Қ.Сапарғалиев
Информатика – 9сын.
Б.Бөрібаев«Инф-9сын»
Интернеттен алынған материалдар,
Б. Камардинов
«Информатика негізд»
№ 44 орта мектебінің информатика пәнінің мұғалімі Абдразахова Қаракөз
8 сыныпқа арналған «Алгоритмдеу және программалау» топтамасына арналған
Қысқа мерзімді жоспарлар
Сабақтың тақырыбы Сабақтың мақсаты Күтілетін нәтиже
Тармақталу операторлары Алгоритмдік тілде тармақталу операторымен танысу. Алгоритм құруда тармақталу операторларымен жұмыс жасауды үйренеді. Тармақталу командасын пайдаланып алгоритм құруды үйренеді.
Ұйымдастыру кезеңі
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1. Сергіту Оқушыларды ішкі және сыртқы шеңберге тұрғызады. «алгоритм, алгоритмдік тіл дегеніміз не?» деген сұрақты ортаға салады. Ішкі шеңберлерде тұрғандар сағат тілімен қозғалып, ойын айтады, одан кейін сыртқы шеңбердегілер түсіндіреді.
Ішкі және сыртқы шеңберлер Оқушы мен оқушы 3 минут
Негізгі кезең
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1.
2. ЖИГСО әдісімен жұмыс..
(Жаңа сабақ материалы)
Көзбен көретін айғақтармен жұмыс Сыныпты 1,2,3 деп санатып ,
3 топқа отырғызамын . Сонда 3 топқа 3 тапсырма беріп өзара талдайды.
(оқулықтың 45 беті)
Мұғалім тақырып бойынша жаңа сабақты меңгеру кезінде кездесетін термин сөздер мен тірек сызбаларды жаздыртады. Алгоритм оның қасиеттері және алгоритмдік тіл және тармақталу операторы тақырыбы бойынша әр топтағы оқушыларға тақырыптағы тақырыпшаларды бөліп беремін. Олар оқып бір -бірімен талқылайды. Одан кейін алғашқы топтарына барып, тақырыпты ашады.
Алгоритмдік тіл, оның түрлері, тармақталу операторларын пайдаланып алгоритм жазады. Әр топ мүшелері
«Кір жаятын жіп» әдісіне жаңа термин сөздерді жазады және сызба түрінде көрсетеді. Жигсо әдісі
Кір жаятын жіп Оқушы мен оқушы
Оқушы мен оқушы 15 минут
5 минут Оқулық . Информатика – 9 сынып. интернет жүйесі, электронды оқулық, интерактивті тақта.
Қорытынды
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1.
2. Компьютермен жұмыс.
«Басбармақ» бағалау
Үйге тапсырма беру Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді.
Тест тапсырмасын беріп , интер.актив тақта арқылы тексереді.
Сабақты қорытын.
Үйге тапсырма береді. Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды, жұптасып талқылайды. Ойларын сыныппен бөліседі.
Жеке жұмыс - тест тапсырады.
«Басбармақ» арқылы сабақты түйіндейді
Ойлан-жұптас-бөліс
АТК
Өзін-өзі бағалау
«Оқушы күнделігі»
«Басбармақ» Оқушы мен оқушы
Оқушы мен мұғалім. 15 минут
8 минут
2 минут Компьютер, интерактивті тақта,
Сабақтың тақырыбы Сабақтың мақсаты Күтілетін нәтиже
Циклдік алгоритмдер. «Үшін» циклі Оқушылардың алгоритмдік тілдің түрлері туралы білімдерін қалыптастыру және алгоритмнің «Үшін» циклінің жазылу үлгісімен танысады, алгоритм жазуды біледі. Қайталану командасының жазылу үлгілерін жатқа білетін болады.
Алгоритмдік тілде есеп шығару барысында циклдік алгоритмді пайдалана алады.
Ұйымдастыру кезеңі
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1. Фотосуретпен жұмыс Оқушыларға мұғалім тақтадан сурет көрсетеді. Суретке қарап ойларын тыңдайды. Оқушылар суретке қарап, өз ойларын айтады Көзбен көретін айғақтармен жұмыс Оқушы мен мұғалім 3 минут
Негізгі кезең
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1.
. Ойлан – жұптас -бөліс әдісімен жұмыс.
(Жаңа сабақ материалы)
Мұғалім оқушыларға жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында оқулықтан оқуға тапсырма береді
Оқушылар оқулықтан жаңа сабаққа арналған мәтінді оқып, жұптасып талқылайды. Барлығы шеңбер бойынан орын алып тақырып бойынша «Үшін» циклдік командасына байланысты мысалдар келтіріп айтып шығады. Ойлан –жұптас-бөліс
Уақыт шеңбері
Оқушы мен оқушы
20 минут
Оқулық интернет жүйесі, интерактивті тақта.
Қорытынды
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
2.
3. Есептер шығару.
Үлдірленген критерийлер бойынша бағалау
рефлексия
Үйге тапсырма беру Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді.
Мұғалім оқушыларды бағалау үшін достық пиғылдағы критерийлері бар үлдірленген карточкалар дайындайды.
Сабақты қорыт.
Үйге тапсырма береді. Берілген тапсырманы жұптасып қайталану командасын пайдаланып,алгоритм құрады, талқылайды. Ойларын сыныппен бөліседі.
Оқушылар мұғалімнің таратып берген карточкалары арқылы бүгінгі сабақты қалай түсінгендерін түйіндейді
Ойлан-жұптас-бөліс
Үлдірленген критерийлер
бойынша
өзін-өзі бағалау
Оқушы мен оқушы
Оқушы мен мұғалім. 20 минут
3 минут
2 минут Компьютер, интерактивті тақта.
Сабақтың тақырыбы Сабақтың мақсаты Күтілетін нәтиже
«Әзір » циклі «Әзір» циклдік алгоритмнің жазылу үлгісімен таныс болады.
Қайталану командасының «әзір» түрі бойынша алгоритм құруды біледі. Қайталану «Әзір» командасының жазылу үлгілерін жатқа білетін болады.
Алгоритмдік тілде есеп шығару барысында «Әзір» циклдік алгоритмін пайдалана алады.
Ұйымдастыру кезеңі
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1. «БББ» әдісі
Мұғалім оқушыларға интерактивті тақтада «БББ» әдісі бойынша жұмыс жасауға тапсырма береді.
Оқушылар интерактивті тақтаға жаңа тақырып бастар алдында оқушылар үш бағаннан тұратын сурет салады -
Олар нені біледі;
Олар нені білгісі келеді;
Олар нені білді.
Миға шабуыл өткізгеннен кейін оқушылар алғашқы екі бағанды толтырады және бөлімді оқып біте бастағанда үшіншіге қайта оралады(немесе бөлімді оқу барысында толтыруы мүмкін).
Ұсыным: «Қалайша оқып-үйренетін боламын?» деген қосымша баған қосуға болады.
«БББ» әдісі
Оқушы мен мұғалім 6 минут
Интерактивті тақта (флипчарт)
Негізгі кезең
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1.
. Топтық жұмыс.
(Жаңа сабақ материалы)
Сергіту сәті
«Мен бүгін кіммін?»
Мұғалім оқушыларға жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында топқа оқулықтан оқуға тапсырма береді
Мұғалім әрбір топқа жұмыс парағын береді. Онда сұрақ/тапсырмалар жазады.
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеріп, сол бойынша талқылайды.
Оқушылар сұрақтарды оқып 2 минут ішінде параққа фактілер қосады. Уақыт біткен соң сағат тілімен келесі топқа береді. Барлық топ фактілерді қосып біткен соң тапсырма аяқталады
Оқушылар өз көңіл-күйлерін табиғат құбылыстарымен салыстырады (күн, бұлт, жаңбыр, кемпірқосақ т.б)
Стикерлер әдісі
АӘБ
«Мен бүгін кіммін?» Оқушы мен оқушы
16 минут
5 минут Оқулық интернет жүйесі, электронды оқулық, интерактивті тақта.
Қорытынды
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
2.
3. Есептер шығару.
Сыныптастарды бағалау
Үйге тапсырма беру Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді және әр топқа плакаттармен маркерлер береді.
Мұғалім оқушылардан сыныптастарын бағалауды сұранады.
Сабақты қорытын.
Үйге тапсырма береді. Берілген тапсырманы топтасып плакатқа орындайды. Ойларын сыныппен бөліседі.
Оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бір біріне жұмысы үшін баға қояды.
Топтас -бөліс
Сыныптас-
тарды бағалау
Оқушы мен оқушы
Оқушы мен мұғалім. 15 минут
3 минут
Компьютер, интерактивті тақта.
Сабақтың тақырыбы Сабақтың мақсаты Күтілетін нәтиже
Практикалық жұмыс.
Тест тапсырмалары. Екілік сандармен орындалатын арифметикалық амалдары қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдары туралы білімдерін қалыптастыру. Позициялы және позициялы емес санау жүйелері турлы түсініктерін қалыптастыру. Екілік, сегіздік, ондық, оналтылық сандарды ондық сандарға ауыстыра алады.
Ұйымдастыру кезеңі
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1. Сергіту сәті «Маған ұқсайды...»
Мұғалім оқушыларға ойын түрінде сергіту сәтін қолданады Сыныпта өздеріне ұқсас оқушыларды тауып, жасалған шеңберде бір-біріне жақсы тілектер айту
«Маған ұқсайды...»
Оқушы мен оқушы
5 минут
Интерактивті тақта (флипчарт)
Негізгі кезең
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
1.
Топтық жұмыс.
«Тыңдайтын үшбұрыштар»
(қайталау материалы)
Мұғалім оқушыларға 3 адамнан 4 топқа бөледі. оқулықтан оқуға тапсырма береді
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеріп «Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгереді.
«Тыңдайтын үшбұрыштар»
Оқушы мен оқушы
10 минут
Оқулық, интерактивті тақта.
Қорытынды
№ Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер Қарым-қатынас Уақыт Ресурстар
2.
3. Есептер шығару.
Деңгейлік тапсырмалар
Ашық журнал арқылы бағалау
Үйге тапсырма Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді және әр топқа плакаттармен маркерлер береді.
Мұғалім оқушыл-ға деңгейлік тапс-лар таратып береді.Мұғалім орындаған тапсырмаларды аралап қарап шығып тақтада, ашық журналға қойып шығады.
Үйге тапсырма береді. Берілген тапсырманы топтасып плакатқа орындайды. Есептер шығарады.
Оқушылар деңгейлік тапсырмалар орындайды Топтас -бөліс
Ашық журнал Оқушы мен оқушы
Оқушы мен мұғалім. 10 минут
18 минут
2 минут Компьютер, интерактивті тақта.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.